Paní učitelka zná cenu krve dobře

Už šedesátkrát darovala svou krev učitelka Základní školy a Mateřské školy v Rapšachu Anna Nováková. Jak říká ředitel školy Karel Snětina, ochota lidí darovat krev pro zdraví a často i záchranu života je projevem jejich humánního vztahu ke spoluobčanům.
„Děkuji jí jménem svým, kolegů i našich dětí a přeji jí hodně zdraví a síly pro práci ve škole i při záslužné činnosti dárcovské,“ dodal Snětina.

Zasloužilé bezpříspěvkové dárce oceňuje Český červený kříž plaketou profesora Janského nebo zlatým křížem. Za 40 odběrů dostávají dárci životodárné tekutiny zlatou plaketu, za 80 odběrů pak zlatý kříž 3. třídy.
V člověku proudí podle jeho hmotnosti pět až šest litrů krve. Ztrátu její třetiny už člověk nepřežije.
(vos)