Březen 2023 v mateřince

Březnová témata třídy Koťátek:

Stará řemesla

Povolání
Zima už odchází, jaro zvolna přichází

Jaro - na zahrádce
Jaro - život na louce

V měsíci březnu jsme s Koťátky poznávali stará řemesla. Zahráli jsme si na pradleny, švece, hrnčíře, kováře a malíře. Zjistili jsme, jak obtížné bylo praní, když maminky neměly pračky. Vyzkoušeli jsme si navléct tkaničku do bot. Z modelovací hmoty jsme vyrobili hrnečky. Zatloukali jsme hřebíčky do podkovy a na konec jsme si vyzkoušeli řemeslo malíře.

Na stará řemesla jsme navázali tématem povolání. Povídali jsme si o tom, jaká povolání děti znají. A zkusili jsme si vzpomenout, jaká povolání dělají rodiče. V týdnu jsme si pak vybraná povolání vyzkoušeli. Zahráli jsme si na fotografy a objevovali kouzlo instantních fotoaparátů. Vyzkoušeli jsme si povolání pošťáka, napsali jsme a poslali dopisy. Vyrobili jsme si lékařské kufříky a zahráli si na lékaře. Týden jsme zakončili povoláním pekaře a "upekli" jsme croissanty z modelovací hmoty.

V březnu jsme s dětmi vynesli Moranu a přivítali jaro. Poznávali jsme další jarní zvyky a tradice. Zkoumali jsme, jaké změny nastávají na jaře v přírodě - na louce i na zahradě. Poznávali jsme jarní květiny, které jsme si nakonec společně zasadili.

S Koťátky jsme posbírali žaludy z našeho dubu a dali je klíčit do láhví. V průběhu následujících měsíců budeme pozorovat růst doubků a zkusíme se zamyslet nad tím, co všechno potřebuje žalud, aby z něj vyrostl strom.

S příchodem jara jsme opět začali naplno využívat hřiště na školní zahradě.

Třída Motýlků měla v měsíci březnu tato témata

• Čím cestujeme
  • Koloběh času
  • Na svatého Řehoře čápi letí od moře
  • Půjdu k zápisu

První týden jsme pozorovali okolní přírodu a dopravní prostředky. Určovali jsme, kde potkáme jaký dopravní prostředek. Vyrobili jsme si semafor z papíru. Týden jsme zakončili výpravou z Rapšachu do Suchdola nad Lužnicí. Cestou jsme viděli například auta, autobus, nákladní automobil a další dopravní prostředky. Cestu zpět na Rapšach jsme absolvovali v autobusu.

V tématu „Koloběh času“ jsme poznávali roční období, dny v týdnu, režim dne a co znamená: „včera, dnes a zítra“. Vytvářeli jsme časové posloupnosti, vyprávěli si a dramatizovali pohádku „O veliké řepě“. Na konci týdne nás náš robot „Botík“ provedl všemi ročními obdobími. V týdnu jsme oslavili svátek „MDŽ“ výrobou dárečku pro maminku nebo babičku.

Nad hlavami nám už proletěli první čápi, tak jsme se tomuto tématu v dalším týdnu věnovali. Vyrobili jsme si papírového čápa a slunce. Nacvičili novou písničku „Na jaře“. Prošli jsme si překážkovou dráhu „Cesta čápa z teplých krajů“. Nakonec jsme za poslechu skladby „Jaro“ od Vivaldiho malovali své pocity.

Poslední dva březnové týdny jsme věnovali přípravám na zápis. Opakovali jsme si vše, co každý předškolák potřebuje znát u zápisu. Například barvy, tvary, zvířata a další. V tomto období byl i první jarní den.  Při této příležitosti jsme si vyrobili „Moranu“ z modelíny a látek.