Říjen v mateřince ve třídě Motýlků

Říjnová témata třídy Motýlků:

• Podzim čaruje
  • Co nám podzim navařil
  • Leze ježek, leze v lese
  • Narozeniny České republiky

Podzim začal malovat přírodu kolem nás. Na konci týdne s tématem „Podzim čaruje“ jsme se vydali prozkoumat podzimní krajinu kolem Rapšachu. Poznávali jsme různé plody na zahradách a pozorovali proměnu stromů kolem nás. Padající žaludy nám připomněly den v týdnu, kdy jsme poznávali zvuky bubnů. Padající listí jsme využili k tvoření – otisku listů. I robot Botík s námi poznával stíny podzimních listů.

V dalším týdnu jsme navázali na předešlé aktivity. Týdnem nás provázely podzimní plody. Vytvářeli jsme „kompot“ pomocí tisku s rozkrojeným  jablkem. Podzimní ovoce jsme i rádi ochutnali. Chuť hrušky tentokrát zvítězila nad jablkem. Ochutnávali jsme také různé ovocné džemy a marmelády. Jablka nás provázela i v tanci. Tančili jsme tanec  „Mazurka“ na oblíbenou písničku: „Měla babka, čtyři jabka“. Na konci týdne jsme si upekli jablečné štrůdlové taštičky.

Ježek je oblíbené zvířátko našich dětí v mateřince. Děti už vědí, že ježek nežere jablka, ani jiné ovoce a nenabodává si je na bodlinky. Podzimní listí  nás inspirovalo k výrobě papírového ježka. Pro toho opravdového jsme hrabali v rohu školkové zahrady velké hromady listí. Průvodce ježek nám představil  i další zvířátka, která potkává například v lese. Kdyby si mohl ježek hrát, byla by jeho oblíbená hračka plod „kaštan“? Děti si s kaštany hrály, počítaly a skládaly různé tvary.

Se třídou Koťátek jsme zasadili strom višeň  na „den stromů“ na školkové zahradě.

Poslední týden v říjnu jsme se věnovali státnímu svátku: „Den vzniku samostatného československého státu“. Povídali jsme si o symbolech našeho státu.  Jako společnou práci jsme vytvořili velkou lípu s listy ve tvaru srdce s motivem naší vlajky. Česká republika má plno krás a tak jsme si prošli „stezku zvířátek“. Naším úkolem bylo vyluštit, které zvířátko z ptačí říše se skrývá v tajence.