Stávka ve školách

Vážení rodiče,

dovolte mi Vás informovat, že zaměstnanci základní školy se dne 27. listopadu 2023 zapojí do celostátní stávky ve školách. Škola bude ten den uzavřena.

Vládní návrh zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2024 obsahuje řadu škrtů v kapitole školství, které budou mít negativní dopady na kvalitu vzdělávání, tedy především na děti, žáky a studenty. Pro naši školu by to konkrétně znamenalo nucené propouštění pedagogů a snižování úvazků. ZŠ v Rapšachu by se při podobných zásazích ze strany MŠMT mohla v dohledné době stát málotřídní pouze do 5. ročníku, což nikdo z nás rozhodně nechce dopustit.

Například tzv. ostatní neinvestiční výdaje (ONIV), z nichž školy nakupují mimo jiné učebnice a pomůcky pro žáky nebo hradí dopravu žáků na plavecký výcvik, se v roce 2022 snížily veřejným školám o skoro 1 miliardu korun oproti roku 2021 a v roce 2024 se mají snížit o 323 milionů korun oproti letošku.

Na 17 020 plných úvazků nepedagogických pracovníků ve školství chybějí v návrhu státního rozpočtu peníze úplně.

O 2 % má klesnout objem financí na ostatní pedagogické pracovníky, jako jsou třeba asistenti pedagoga.

Mateřská škola bude mít ten den běžný provoz.

Děkujeme za pochopení.

S pozdravem Mgr. Martin Wipplinger, ředitel školy