Květen 2024 v mateřince u Koťátek

Moje rodina – místo, kam patřím

V květnu jsme si povídali o rodině. Představili jsme svou rodinu kamarádům a zkusili jsme vyjmenovat všechny členy naší rodiny. Povídali jsme si o tom, jaký význam rodina má a jakou roli v rodině zastáváme my.  Vystřihli jsme obrázky členů rodiny a nalepili je do namalovaného domečku. Na magnetické tabuli jsme členy rodiny počítali.

Život u rybníka

V dalším týdnu nás čekalo téma „Život u rybníka“. Děti vzpomínaly na své zážitky u rybníka a snažily se vzpomenout, jaké živočichy v rybníce viděly. Společně jsme si vzpomněli na mnoho druhů ryb, savců, vodních ptáků, obojživelníků i hmyzu. Podle plastových modelů si děti zkusily seřadit vývojová stadia žáby a slepily si papírovou vážku. Na školní zahradě jsme si užili vodní „smyslohrátky“ (sensory play) na téma „Život žáby“. Dětem se nejvíce líbila „žabí vajíčka“ z namočených chia semínek.

Život v trávě

Od rybníka jsme se přesunuli ke zkoumání života v trávě. Poznávali jsme nové druhy hmyzu, prohlíželi jsme si atlas brouků a zatančili si na písničku „Beruško, půjč mi jednu tečku“.  Na zahradě jsme s lupami zkoumali známý i neznámý hmyz.

Co už znám a dovedu

Květen jsme zakončili tématem „Co už znám a dovedu“.  Celý týden jsme si povídali o tom, co umíme, co bychom mohli naučit své kamarády a co bychom se chtěli naučit nového. Společně jsme zkusili vymyslet, proč se lidé stále učí nové dovednosti. Děti si na papír namalovaly samy sebe a nalepily k sobě obrázky toho, co mají rády.